Film'in Hikayesi

Aşçılık tutkusu nedeniyle ailesi tarafından bile dışlanan Remy, bir kaza sonucu kendisini aşıklar ve ışıklar kenti Paris`in altındaki kanalizasyonlarda bulur. Şans eseri düştüğü yer, artık yaşamayan ünlü Fransız aşçı Auguste Gusteau`nun birbirinden güzel yemekleri sayesinde ünlenmiş olan ve dünyanın en ünlü yemek eleştirmenlerinin müdavimi olduğu bir Fransız restoranının tam altıdır.

Aşçı olma tutkusuyla yanıp tutuşan küçük Remy, tam hayalindeki yere düşmüştür. Eşsiz bir Fransız restoranının mutfağındaki hoşlanılmayan, hatta kesinlikle istenmeyen bir misafir olmanın getirdiği tehlikelere rağmen aşçı olma arzusu; onun Paris`in yemek dünyasını tepe taklak eden inanılmaz bir mücadele başlatmasına yol açar.

Hayallerini gerçeğe çevirmek veya bir fare olarak tüm yaşamını geçireceği eski hayatına dönmek arasında zor bir tercih yapmak durumunda olan Remy, arkadaşlık ve aile hakkında tüm gerçekleri öğrenirken sadece kendisi olması gerektiğini de anlayacaktır...

"Kayıp Balık Nemo", "İnanılmaz Aile" ve "Arabalar" gibi animasyon harikası filmlerin yaratıcısı Pixar`dan, günün birinde büyük bir aşçı olma hayalleri kuran Remy adlı Fransız faresinin öyküsünü anlatan yepyeni bir animasyon. Oscar ödüllü Brad Bird`ün yazıp yönettiği "Ratatuy"un seslendirme kadrosunda Patton Oswalt, Brian Dennehy, Brad Garrett, Janeane Garofalo, Peter Sohn, Lou Romano ve Ian Holm bulunuyor. Filmin yardımcı yönetmeni ise Oscar ödüllü Jan Pinkava.

Film Fragmanı: Ratatuy(Orijinal) Film Fragmanı için tıklayınız...

11 Şubat 2008 Pazartesi

BAFTA Ödülleri Açıklandı

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerini kazananlar açıklandı.

Oscar ödüllerinin habercisi olarak da kabul edilen Bafta ödülleri bir kaç film tarafından paylaşıldı. Oscar'a aday olan Atonement En İyi Film Ödülü'nü alırken Joel Coen ve Ethan Coen, No Country For Old Men ile En İyi Yönetmen Ödülü'nü aldılar. Film ayrıca Javier Bardem'e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü de getirdi.

Kategorilere göre ödül kazananlar şunlar:

En iyi film: Atonement

En iyi İngiliz filmi: This is England

En iyi yönetmen: Joel Coen/Ethan Coen (No Country For Old Men)

En iyi animasyon filmi: Ratatouille

En iyi erkek oyuncu: Daniel Day-Lewis (There Will Be Blood)

En iyi kadın oyuncu: Marion Cotillard (La Vie en Rose)

EN iyi yardımcı erkek oyuncu: Javier Bardem (No Country for Old Men)

EN iyi yardımcı kadın oyuncu: Tilda Swinton (Michael Clayton)

En iyi senaryo: Diablo Cody (Juno)

En iyi uyarlama senaryo: Ronal Harwood (The Diving Bell And the

Butterfly)

Hiç yorum yok: